FAS to inaczej zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć, zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.
Do objawów zespołu FAS u dzieci zaliczamy:
- niski iloraz inteligencji, opóźnienie umysłowe,
- opóźniony rozwój mowy oraz ograniczony zasób słów,
- problemy z koncentracją i pamięcią u dzieci,
- trudności w nauce,
- nadpobudliwość, zachowania agresywne,
- problemy z rozumieniem pojęć abstrakcyjnych,
- niedojrzałość emocjonalna,
- problemy z odróżnieniem świata rzeczywistego od nierealnego,
- trudności w kontaktach społecznych, niedostosowanie społeczne,
- słabe zdolności adaptacyjne, przewidywania,
- skłonność do nałogów, depresji,
- problemy z myśleniem przyczynowo- skutkowym.
Typowe objawy neurologiczne płodowego zespołu alkoholowego ujawniają się zazwyczaj między 2. a 10. rokiem życia. W okresie noworodkowym u dzieci, które były narażone na toksyczny wpływ alkoholu w trakcie ciąży, może wystąpić zespół abstynencyjny (odstawienny). U noworodków objawia się on zaburzeniami snu, drgawkami, nadwrażliwością na światło i dźwięk.
Noworodki i niemowlęta z FAS mają zazwyczaj obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe oraz kłopoty ze ssaniem. U dzieci starszych można zauważyć obniżony poziom funkcji poznawczych w stosunku do zdrowych rówieśników. Dzieci z FAS lub FAE (alkoholowy efekt płodowy) mają trudności w przewidywaniu zagrożenia, myśleniu abstrakcyjnym oraz wyciąganiu wniosków, co powoduje ich gorsze funkcjonowanie w swoim środowisku.
9 września 2021
#Aktualności